Взаємодія між дошкільною та початковою загальною освітою

НА СУЧАСНОМУ РОЗВИТКУ ОСВІТНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ЗАВДАННЯМИ СПІВПРАЦІ

• Здо І ШКОЛИ Є:

• - створення психолого-педагогічних умов, що забезпечують сприятливий перебіг процесу адаптації першокласників до шкільного навчання (природність переходу з дитячого саду в школу);
    • - поліпшення підготовки до навчання в школі 5-6 річних дітей;
    • поглиблення інтересу до життя в школі;
    • - надання допомоги сім'ї в новій ситуації, що виникає при підготовці до навчання в школі і при вступі дитини до школи.

/Files/images/dnz_shkola/risunok8_3_.png

Поєднання дошкільної і початкової освіти створює передумови для реалізації індивідуальності кожного вихованця, що значно складніше зробити у масовій школі. Як свідчать дослідження, об’єднання у комплексі двох підсистем значно посилює його виховні можливості, створює умови для психологічно комфортного переходу дитини з дитсадка у школу.

ПСИХОЛОГІЧНИЙ АСПЕКТ:

• -вивчення особливостей розвитку дітей на перехідному етапі;
  • -визначення специфіки переходу від ігрової до навчальної діяльності;
  • -забезпечення психологізації навчально-виховного процесу як умови формування особистості на двох рівнях.

МЕТОДИЧНИЙ АСПЕКТ:

• -взаємне ознайомлення з методами і формами навчально-виховної роботи в старшій групі дошкільного закладу та в 1-му класі школи;
  • забезпечення наступності щодо методів та прийомів роботи з дітьми з розвитку мовлення, --математики, ознайомлення з навколишнім, фізичного, естетичного, соціального виховання.

Цей аспект реалізується через взаємовідвідування вихователями та вчителями занять (уроків) з наступним спільним обговоренням, семінари-практикуми з певних методик; проведення спільних педагогічних нарад, виставок, конференцій; взаємо-консультування педагогами; обмін передовим педагогічним досвідом роботи тощо.

ПРАКТИЧНИЙ АСПЕКТ:

• -попереднє знайомство вчителів із своїми майбутніми учнями;
  • -кураторство вихователями своїх колишніх вихованців;
  • -форми взаємодії педагогічних колективів: семінари, семінари-практикуми, тренінги (педагогічного спілкування, комунікативних умінь), спільна робота практичного психолога з вчителями та вихователями дошкільних груп);
  • -система відвідування вчителями старших груп, спостереження за діяльністю дітей на заняттях та поза ними; бесіди з дітьми та їх вихователем; створення школи майбутнього першокласника”;
  • -організація спільних концертів, спортивних змагань; ремонт і виготовлення іграшок дітьми тощо.
  • ФОРМИ ЗДІЙСНЕННЯ НАСТУПНОСТІ

Форми здійснення наступності можуть бути різноманітними і їх вибір обумовлений ступенем взаємозв'язку, стилем, змістом взаємин освітніх установ. Зазвичай на початку навчального року педагогами складається єдиний спільний план, метою якого і є конкретизація роботи за трьома основними напрямками:

• робота з дітьми;
    • взаємодія педагогів;
    • співпраця з батьками.

​ФОРМИ ЗДІЙСНЕННЯ НАСТУПНОСТІ:

1. Робота з дітьми:
    • екскурсії в школу;
    • відвідування шкільного музею, бібліотеки;
    • знайомство та взаємодія дошкільнят з учителями та учнями початкової школи;
    • участь у спільній освітньої діяльності, ігрових програмах;
    • виставки малюнків і виробів;
    • зустрічі та бесіди з колишніми вихованцями дитячого саду (учні початкової та середньої школи);
    • спільні свята (День знань, посвята в першокласники, випускний в дитячому саду тощо) і спортивні змагання дошкільнят та першокласників;
    • участь у театралізованій діяльності;
    • відвідування дошкільнятами адаптаційного курсу занять, організованих при школі (заняття з психологом, логопедом, музичним керівником і ін. фахівцями школи).

2. Взаємодія педагогів:
    • спільні педагогічні ради (ДНЗ і школа);
    • семінари, майстер-класи;
    • круглі столи педагогів ДНЗ та вчителів школи;
    • психологічні та комунікативні тренінги для вихователів та вчителів;
    • проведення діагностики по визначенню готовності дітей до школи;
    • взаємодія медичних працівників, психологів ДНЗ і школи;
    • відкриті покази освітньої діяльності в ДОУ і відкритих уроків в школі;
    • педагогічні та психологічні спостереження.​

3. Співпраця з батьками:
    • спільні батьківські збори з педагогами ДНЗ та вчителями школи;
    • круглі столи, дискусійні зустрічі, педагогічні «вітальні»;
    • батьківські конференції, вечори запитань і відповідей;
    • консультації з педагогами ДНЗ і школи;
    • зустрічі батьків з майбутніми учителями;
    • дні відкритих дверей;
    • творчі майстерні;
    • анкетування, тестування батьків для вивчення самопочуття сім'ї напередодні шкільного життя дитини і в період адаптації до школи;
    • освітньо-ігрові тренінги та практикуми для батьків дітей дошкільного віку, ділові ігри, практикуми;
    • сімейні вечори, тематичні дозвілля;
    • візуальні засоби спілкування (стендова матеріал, виставки, поштовий ящик питань і відповідей тощо);

•
    • засідання батьківських клубів (заняття для батьків і для дитячо-батьківських пар).
    • /Files/images/dnz_shkola/risunok10.png