Университет ШАГ

Інклюзивна освіта в ЗДО

У 2019/ 2020 навчальному році в закладі дошкільної освіти відкрито   1 інклюзивну групу  (група №11 - молодша група 21 дитина ). В групі 1 дитина з ООП.

Для зарахування дитини до інклюзивної групи батьками було надано:

- заява батьків або осіб, які  їх замінюють, додаються;

- медична довідка про стан здоров'я дитини з висновком лікаря, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад,

- довідка дільничного лікаря про епідеміологічне оточення,

- свідоцтво про народження,

- висновок психолого-медико-педагогічної консультації,

- копія посвідчення особи, яка одержує державну соціальну допомогу, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам»

- копія медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років (виданого лікарсько-консультативною комісією),

- копія індивідуальної програми реабілітації дитини-інваліда.

На підставі  наказу по КЗ "ДНЗ №96" від 30.08.2019 №71 "Про створення групи з інклюзивною формою  освіти  та організацією  навчального процесу" , групою фахівців індивідуального супроводу дитини розроблено індивідуальну програму розвитку дитини з особливими освітніми потребами, перегляд та корекція якої проводиться 1 раз на 3 місяці.

Основні завдання команди фахівців індивідуального супроводу дитини:

1. Збір інформації про особливості дитини, її інтереси, труднощі і обмеження, освітні потреби з метою визначення та реалізації належної підтримки, вжиття адекватних заходів, залучення додаткових фахівців.

2. Всебічне обговорення особливостей (труднощів) розвитку дитини з урахуванням інформації різних фахівців з метою визначення характеру та причин відхилень в розвитку та поведінці; прийняття консолідованого рішення про специфіку змісту освіти і навчання з урахуванням рекомендацій психолого-медико-педагогічної консультації.

3. З’ясування потенціалу розвитку дитини, актуалізація її позитивних особистісних якостей.

4. Розробка та реалізація Індивідуальної програми розвитку дитини.

5. Моніторинг динаміки загального психічного розвитку дитини, консультування і вирішення складних, конфліктних ситуацій.

6. Ведення документації (щоденник спостережень), що відображає актуальний розвиток дитини, динаміку її стану, рівень шкільної успішності; збір портфоліо.

Ця робота проводиться у таких напрямках:

1. Психологічна діагностика дітей (психолог).
2. Добирання методів та прийомів навчання та виховання (педагогічні працівники, психолог).
3. Підтримка батьків (педагогічні працівники, психолог).
4. Корекційна та розвивальна робота з дітьми (індивідуальна робота, проведення занять) — педагогічні працівники, психолог.
Правильно спланована та систематично проведена навчально-виховна робота забезпечить захист права кожної дитини, а особливо дитини з обмеженими можливостями, на отримання якісної освіти.

Метою  введення інклюзивної освіти є формування нової філософії ставлення до дітей з особливостями психофізичного розвитку, забезпечення конституційних прав і державних гарантій на здобуття якісної освіти, здійснення комплексної реабілітації цієї групи дітей, набуття ними побутових та соціальних навичок, розвиток здібностей.

Інклюзивне навчання відіграє важливу роль в досягненні гуманітарного, соціального та економічного розвитку дітей. Спільна освіта дітей з обмеженими можливостями та їх здорових однолітків є основою їхньої інтеграції та спеціальної адаптації.